Hoppa till sidans innehåll

Edet Runt 2011


 
             
Dam klass 10,5 km        
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 48,25 Kristina Andlovic 1987 Lilla Edets Tennisklubb 11
2 50,25 Sofia Kay 1976 Vänersborgs SK 9
3 52,13 Sofie Ekström   IK Bergaström 168
4 52,39 Minna Ulin 1971 World Clauz 87
5 58,18 Mia Ahlberg 1964 Dannike 12
6 59,45 Lena Wulff   Lilla Edets Roddare 126
7 61,41 Tina Lindblom 1975 Vänersborgs SK 10
8 65,41 Kerstin Thorsson   Lilla Edets IF 149
9 66,23 Linda Ström 1971 Volvo Aero 6
10 66,24 Céline Sundberg 1980 Volvo Aero 7
DNF   Josefin Nyqvist 1990 Tingbergs AIS 8
DNS   Caroline Westman 1986   1
DNS   Erica Bjärne 1981 Lilla Edets Ridklubb 3
DNS   Euodia Kruger 1976 Volvo Aero 4
DNS   Anna Hallberg 1986 Ullevi FK 5
             
Herr klass 10,5 km        
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 35,54 Peter Lublin 1973 Löparklubben TV-88 55
2 36,08 Johan Levin   Sävedalens AIK 142
3 37,30 Martin Ivarsson   ATEA SERVICES & SOFTWARE 169
4 37,51 Jari Repo 1976 Trollhättans IF 63
5 38,08 Joakim Engström 1982 Kongahälla AIK 61
6 39,02 Anton Bengtsson 1989 Stenungsunds FI 59
7 42,22 Björn Hallqvist     140
8 42,39 Rickard Carlsson 1994 Trollhättans IF 52
9 43,38 Andreas Blixt 1978   54
10 44,16 Björn Suneson 1948 Majornas IK 45
11 44,44 Gunnar Karlsson 1975 LNIK 122
12 45,04 Rickard Rosenblom 1976 Göteborg 115
13 46,07 Richard Dantanus   Dantes Bilservice 144
14 46,08 Jens Petzold 1968 Asperunnen 48
15 46,22 Keijo Kauranen     138
16 46,38 Mickael Brunberg 1961 Brunbergs Bygg AB 114
17 46,49 Anders Hedlund     141
18 46,53 Martin Werner   SCA Hygiene Products AB 139
19 46,54 Per Sloberg 1965 Trollhättan 57
20 47,16 Emanuel Olsson   Volvo Aero 166
21 47,38 Johan Christell 1974 NPS Service AB 41
22 47,49 Odo-Ragnar Pettersen   MOSS 164
23 47,52 Gunnar Schriwer   Tindra IF 162
24 47,57 Jan Lindesson 1961 IK Bergaström 62
25 48,01 Pierre Johansson 1965   83
26 48,18 Lars-Åke Andersén 1965 Volvo Aero 116
27 48,20 Ewert Pettersson   OK Gipen 167
28 48,33 Villy Nordgren 1975 OK Gipen 50
29 49,21 Lennart Bengtsson 1961 Majornas IK 58
30 49,22 Peter Strömberg 1965 Trollhättans IF 66
31 50,14 Anders  Rosén   Ucklums Runners 154
32 50,29 Lars Lindberg   Trollhättans IF 156
33 51,02 Anders Fors 1972 Trollhättan 118
34 51,22 Berndt Hallberg 1953 Majornas IK 56
35 52,43 Mikael Wulff 1962 SCA Hygiene Products AB 119
36 53,37 Roger  Reinholdsson   Ucklums Runners 155
37 53,47 Johnny Boqvist 1965 Trollhättan 60
38 54,45 Kent Holm 1966 Trollhättans IF 53
39 54,57 Anders Ahl Johnsson 1967 Securitas 44
40 55,15 Markus Kauranen     137
41 56,23 Sven-Åke Andersson 1948 Lilla Edet 47
42 57,22 Daniel Dalebjörk 1992 Lilla Edet 103
43 57,30 Staffan Höglund 1963   85
44 58,12 Rolf Bergstrand 1941 Ödsmål 43
45 59,56 Ragnar Hjärpe 1962 Stenungsunds OK 82
46 60,59 Conny Ohlsson 1944 IFK  Göteborg 49
47 62,26 Peter Thorsson   Lilla Edets IF 148
48 63,02 Lars Holm   SCA Hygiene Products AB 120
49 63,58 Marcus Dalebjörk 1994 Lilla Edet 102
50 72,02 Joni  Kukkola 1978   51
DNF   Johan Sileson 1965 Lilla Edet 65
DNS   Lars Hamstein 1967 Dagens Nyheter 46
DNS   Roberto Calles 1959   64
DNS   Karl-Gunnar Samuelsson   SCA Hygiene Products AB 121
             
Dam klass 5,6 km        
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 22,03 Maria Larsson   Ullevi FK 135
2 26,47 Clara Lindqvist   IK Vikingen 163
3 27,04 Tina Ståhlberg 1965 Vänersborgs Kommun 94
4 28,49 Camilla Formunt     143
5 31,41 Annika Wessmark   OK Flundrehof 170
6 32,09 Helena Olsson 1967 Skogstorp 16
7 33,20 Pernilla Hänninen 1968 Lilla Edet 113
8 33,38 Karin Laurell 1964 Flundre 95
9 33,54 Lotti Klug     128
10 34,05 Sandra Blixt 1978   17
11 34,23 Melinda Arhage 1995 IK Bergaström 2
12 34,45 Evylyn Ullberg 1968   18
13 34,50 Fanny Ernst Carlsson 1995 Tingbergs AIS 19
14 36,34 Birgit Ljung 1945 IK Bergaström 117
15 37,54 Hanna Nordqvist 1989   13
DNS   Tuula Söderström 1953 Göteborgs Stad 14
DNS   Magdalena Deminger 1992   15
             
Herr klass 5,6 km        
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 21,05 John Kindslätt   Hälle IF 160
2 24,16 Ingemar Carlsson 1963 Tingbergs AIS 70
3 24,30 David Lundgren 1996 Majornas IK 78
4 24,54 Kennert Lundgren     152
5 28,54 Filip Bengtsson     26
6 29,26 Ingvar Jacobsson 1962 IK Bergaström 68
7 31,58 Ingvar Bergsten     127
8 33,51 Håkan Sundqvist     86
9 33,52 Manfred Klug     129
10 35,21 Tore Pettersson   OK Gipen 165
11 37,13 Leif Håkansson 1952 Socialdemokraterna 69
12 37,56 Mats Svensson 1964   91
13 49,13 Inge Svensson 1939   92
DNS   Jan-Erik Söderström 1954 ESAB IF 67
             
Stavgång 5,6 km        
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 53,31 Eva Hjelte 1955 Hjärtums IS 93
2 53,32 Roland Hjelte 1941 Hjärtums IS 80
DNS   John Nordling 1945 Socialdemokraterna 79
             
Flickklass 13-14 år 1,9 km      
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 7,25 Sara  Overgaard 1998 IF Kville 39
2 9,06 Caroline Samuelsson 1998 Kungälvs Badmintonklubb 40
             
Pojkklass 13-14 år 1,9 km      
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 7,01 Herman Nedar   Trollhättan FIK 150
2 8,17 Jonathan Gustafsson   Tingbergs AIS 147
3 8.35 William Lycke 1998 IK Bergaström 76
4 11,13 Alfred Molin 1998 IK Bergaström 77
             
Flickklass 11-12 år 1,9 km      
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 8,11 Sofia Olsson 2000 Skepplanda BTK 33
2 8,17 Matilda Ekenberg 2000 Sävedalens AIK 104
3 8.19 Anna Kuutti 1999 Tingbergs AIS 36
4 8.48 Felicia Sjöblom 1999 IK Bergaström 34
5 8,49 Agnes Lycke 2000 IK Bergaström 32
6 8,50 Kelly Arhage 1999 IK Bergaström 27
7 9,18 Frida Olsson 2000 IK Vikingen 37
8 9,37 Julia Johansson 2000 IK Bergaström 38
9 11,00 Viktoria Westerdahl 1999 Lilla Edet 30
10 11,02 Victoria Axelsson 1999 Lilla Edet 28
11 11,03 Isabella Jonsson 2000 IK Bergaström 100
12 11,04 Ebba Johansson 1999 Lilla Edet 29
13 11,05 Veronika Lundgren 1999 Majornas IK 35
14 14,59 Jenny Svensson 1999   88
DNS   Emma Degermark Bakman 2000 IK Bergaström 101
             
Pojkklass 11-12 år 1,9 km      
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 7,20 Johannes Räsänen   Lilla Edets IF 136
2 7,25 Albin Dangardt 2000 Sävedalens AIK 132
3 7,37 Albin Ekström 2000 Bohus IF Friidrott 74
4 8,11 Robert Rohlen   Ödsmål IK 158
5 8,15 Anton Olsson 1999 IK Vikingen 75
6 8,16 Kasper Johansson     131
DNS   Gabriel Hansson 1999 Sävedalens AIK 108
             
Flickklass 9-10 år 1,9 km      
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 7,23 Julia Nielsen 2001 Sävedalens AIK 106
2 7,24 Wilma Nielsen 2001 Sävedalens AIK 105
3 7,38 Sofia  Overgaard 2001 IF Kville 21
4 8,55 Emma Friberg 2001 IK Bergaström 96
5 10,32 Greta Hjalmarsson 2001 IK Bergaström 20
6 10,35 Elin Jansson 2002 IK Bergaström 112
7 11,01 Emelie Folin/Drakbrink 2001 Lilla Edet 31
8 11,24 Melinda Frykman 2002 IK Bergaström 22
9 12,01 Ofelia Ericsson 2001 IK Bergaström 97
10 12,04 Ella Kihlberg   IK Bergaström 161
11 12,19 Tone Hildås 2001 IK Bergaström 99
12 12,28 Wilma Ericsson 2002 IK Bergaström 98
13 13,27 Felicia Leinonen 2001 IK Bergaström 107
             
Pojkklass 9-10 år 1,9 km      
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 8,42 Tobias Gustafsson   Tingbergs AIS 146
2 8,46 Filip Tersing 2002 Lilla Edets IF 125
3 9,05 Douglas Rohlen   Ödsmål IK 159
4 9,06 David Hermansson 2001   84
5 9,43 Isac Lycke 2002 IK Bergaström 71
6 10,33 Alex Johansson   Sjuntorp IF 134
7 12,24 Victor Johansson   Sjuntorp IF 133
8 16,56 Hugo Svensson 2001   89
DNS   Lucas Andreasson   Lilla Edets IF 90
DNS   Tobias Kukkola 2002 IK Bergaström 111
             
Flickklass tom 8 år 1,9 km      
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 11,15 Esperanza Cáceres Burman 2004 IK Bergaström 25
2 11,25 Meja Kuhalampi   IK Bergaström 153
3 11,45 Izabella Huhtala   IK Bergaström 130
4 12,3 Kajsa Ekenberg 2006 IK Stern 109
5 13,04 Nova Widell 2003 IK Bergaström 24
6 14,50 Novalie Skoogh 2006 Vänersborg 151
7 14,52 Lova Gustafsson   Tingbergs AIS 145
DNS   Sofia Olsson 2003 IK Bergaström 23
             
Pojkklass  tom 8 år 1,9 km      
Placering Tid Förnamn Efternamn Född Förening Start nr
1 8,13 Harald Ekenberg 2003 IK Stern 110
2 13,05 Jonathan Norrman 2003 Bohus IF Friidrott 73
3 13,08 Adam Thyberg 2003 KFUM Arvika 123
4 13,16 Gustaf Thyberg 2004 KFUM Arvika 124
5 15,27 Emil Reinholdsson   Ucklums Runners 157
DNS   Henrik Petrusson 2004   72
Uppdaterad: 2011-09-11 14:45
Skribent: Mateus Cander

Postadress:
IK Bergaström - Friidrott
Lyckevägen 4
46332 Lilla Edet

Kontakt:
Tel: 0730-516331
E-post: This is a mailto link